NRD Начало
Петък, 20 Септември 2024
Начало Авансцена Пианистка с български корени от Кувейт изпълни творби на Панчо Владигеров в концерт от цикъла "Млади звезди на пианото"
2854
Авансцена

Пианистка с български корени от Кувейт изпълни творби на Панчо Владигеров в концерт от цикъла "Млади звезди на пианото"

Пианистката с български корени Люлюа Ал Шамлан - родена в Кувейт и с богат концертен опит в Европа, САЩ, Узбекистан, Азербайджан и Близкия изток, изпълни вчера в Полския институт в София творби на Панчо Владигеров, Франц Шуберт, София Губайдулина и Сергей Рахманинов. Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано Екстраваганца“.           Люлюа Ал Шамлан е възпитаник на майсторския клас на маестро Людмил Ангелов в Нов български университет

| 18 Юни 2024, 13:31 ч.
Пианистка с български корени от Кувейт изпълни творби на Панчо Владигеров в концерт от цикъла
Пианистка с български корени от Кувейт изпълни творби на Панчо Владигеров в концерт от цикъла "Млади звезди на пианото"
Снимка © Пепа Витанова / БТА

Пианистката с български корени Люлюа Ал Шамлан - родена в Кувейт и с богат концертен опит в Европа, САЩ, Узбекистан, Азербайджан и Близкия изток, изпълни вчера в Полския институт в София творби на Панчо Владигеров, Франц Шуберт, София Губайдулина и Сергей Рахманинов.

Ставам рано и знам, че отивам на работа, ще правя дадена роля, в добро настроение съм, ще видя този и онзи… Истинска радост е. Животът на актьора е в театъра. Без него артистът е загинал. Думите са на големия български актьор Васил Попов. Днес се навършват 90 години от рождението му.

Той е роден на 25 юни 1934 г. в София. От малък иска да стане актьор. По-късно, заедно с приятеля си Димитър Манчев, се записват в детската театрална школа, в профсъюзния дом „Георги Димитров“ към Министерството на транспорта. „Миризмата на лепило, с която ни лепяха мустаците или брадите, още от ученическите години, ме плени“, казва актьорът през 2008 г. През 1958 г. завършва Висшия институт за театрално изкуство (ВИТИЗ) (дн. Национална академия за театрално и филмово изкуство, НАТФИЗ) – специалност „Актьорско майсторство“, в класа на проф. Кръстю Мирски

Концерт на клавирното дуо Аглика Генова и Любен Димитров сложи началото на петнадесетото издание на музикалния фестивал „Дни на класиката“ в Балчик. 

На откритата сцена пред информационния център „Мелницата“ за първи път бе представен новият малък роял, който Общината закупи наскоро след мащабна дарителска кампания, която започна през 2017 г.  

Инструменталистите предложиха програма с произведения на четирима композитори. Те изпълниха сюитата от Едвард Григ „Пер Гинт“, "Шест пиеси опус 11" от Сергей Рахманинов, "Шест антични епиграфа" от Клод Дебюси и "Испанска рапсодия" от Морис Равел. 

„Програмата ни е за всекиго по нещо, но най-вече искахме да представим този прекрасен нов инструмент в пълния му блясък“, казаха музикантите. 

Петнадесетото издание на „Дни на класиката“ в Балчик ще продължи до 28 юли и в него на фокус е клавирната музи

Световноизвестната певица от албански произход Биби Рекса беше звездата на първата вечер от фестивала „Съни Хил“ (Sunny Hill Festival), съобщи вестник „Коха диторе“. Фестивалът се провежда в село Бърница е Пощме (Долна Бърница) близо до косовската столица Прищина и ще продължи до 28 юли.

Биби Рекса, чието име на албански е Блета (Бебе) Реджа, е известна с хитовете си "Meant to Be", "I`m a Mess" и "In the Name of Love". Тя излезе на сцената на фестивала в 23 ч. местно време. Това беше и първият път, в който тя излиза пред косовска публика.

Тя поздрави публиката на албански с думите „Аз съм Бебе Реджа и съм много щастлива, че съм в Косово за първи път“. Тя допълни, че баща е албанец от Дибра (Дебър) и че във вените тече „една кръв“ с тази на публиката.

В два часа местно време на сцената се качи известният диджей Блек

Варненската галерия „Папийон“ представя изложба живопис на Ганчо Карабаджаков, озаглавена „Фрагменти“. Тя може да бъде разгледана до 2 юли. 

По думите на галеристката Виктория Митева, Карабаджаков е определян като един от най-добрите фигурални живописци у нас и е от художниците, оставящи трайна следа във времето. Съхраняването на паметта за такива творци е една от мисиите на галерията ни, посочи още тя.

В експозицията са показани творби от няколко колекции от различни периоди. Подреждайки отделните „Фрагменти“ ще се потопим в сладкодумните притчи на художника, каза Митева. По думите й опирайки се на традициите на иконописта, картините на автора имат силно емоционално въздействие и предизвикват усмивки и радост чрез персонажите, изобразени в тях. Те живеят в паралелен свят, който не се променя и в който всичко следва своя естествен ход. Героите са поставени в конкр

Близо 50 заглавия – театрални спектакли, танцови пърформанси и концерти, ще има по време на годишната среща на IETM в София, съобщават организаторите. Те ще бъдат представени в „Топлоцентрала“, както и на сцените-партньори на събитието, сред които Yalta Art Room, Народен театър Иван Вазов, I AM Studio, „Дерида“ и сетивен театър „Портал“.

По време на събитието посетителите ще имат възможност да се запознаят с различни панели и дискусии, ориентирани към артистичната общност, както и да се включат в специалната туристическа обиколка, която представя независимите сцени в града. Гид в артистичната обиколка ще бъде Стефан Прохоров – председател на Асоциацията за свободен театър.

На 12 юни „Топлоцентрала“ е събитието Re(W)rite. Можем ли да разширим гра

Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано Екстраваганца“.          

Люлюа Ал Шамлан е възпитаник на майсторския клас на маестро Людмил Ангелов в Нов български университет. Проф. Ангелов лично представи момичето на публиката в Полския институт, сред която беше и майката на Люлюя, която е българка.

22-годишната пианистка изпълни т.нар. „неизсвирима“ творба на Шуберт – Фантазия „Странникът“, в която, според музикални критици,  композиторът достига революционни за първата половина на 19 век звукови хоризонти в клавирната техника, като в някои отношения отива по-далеч и от инструменталните търсения на Бетовен.  

Полският институт е традиционен домакин на млади изпълнители на пиано от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и от музикалните училища в страната. Техни концерти – индивидуални или сборни, се организират поне два пъти месечно.

Люлюа Ал Шамлан от ранна възраст е лауреат на различни конкурси. Завършва през 2019 г. средното си образование в едно от четирите специализирани музикални училища във Великобритания. Продължава обучението си в Консерваторията Manhattan School of Music в Ню Йорк, където от септември 2023 г. следва в магистърската програма по музика и класическо пиано. Тя е лауреат на наградата Roy M. Rubinstein, която се връчва на пианистка с изключителни изпълнения на пиано. Младата пианистка е работила с Националния симфоничен оркестър на Узбекистан и с Катарската филхармония в Доха, Катар. В Кувейт Люлюа получава наградата Young Talent Award на the Arab Woman Awards. Тя е представена и в книгата Those Who inspire Kuwait, създадена със съдействието на ЮНЕСКО.  

Общо 430 малки графики на 143 артисти от 38 страни по целия свят показаха в казанлъшката Художествена галерия в рамките на 12-ото издание на международната изложба Минипринт – Казанлък. Изложбата откриха организаторът на форума Петър Бояджиев и директорът на културния институт д-р Пламен Петров, а поздрав към присъстващите отправи заместник-кметът Даниела Коева. 

Д-р Петров подчерта, че събитието ежегодно привлича творби на визуални артисти от цял свят, работещи в полето на класическата и съвременна графика, което го прави едно от най-значимите в художествения живот на града. 

Петър Бояджиев благодари за съдействието на Община Казанлък и на екипа на Художествената галерия. Той напомни, че за 12-те си издания Минипринт има показани над 4200 оригинални графики на повече от 550 артисти от над 55 държави. Наградени са повече от 80 творци от над 30 страни по целия

Американският изпълнител Шабузи оглави класацията на "Билборд" за сингли с A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието. 

Певецът, който е на 29 години, се върна на върха на чарта, където стъпи за първи път преди две седмици.

Сингълът A Bar Song (Tipsy) е включен в албума Where I`ve Been, Isn`t Where I`m Going на Шабузи, който комбинира хип-хоп, кънтри, рок и американа. Той излезе на пазара в края на месец май. 

Втората позиция в класацията е за Пост Малоун и Морган Уолън с I Had Some Help. Те се изкачват едно място спрямо изминалата седмица. 

Трети е Кендрик Ламар със сингъла Not Like Us, който слезе от върха, където беше преди седем дни. Той дебютира с хита в класацията на "Билборд" преди десет седмици.

Томи Ричман с Million Dollar Baby е на четвърто място в п

Френският художник Бруно Жорж Давид подреди изложба „Хоризонти“ със 101 творби в Художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ в Ловеч. 

Представените творби в експозицията са от различни периоди в неговия живот - от основополагащия му период във Франция, в Прованс, Бретан и в региона на Париж, а след това и в периода, белязан от дългогодишни пътувания по света, особено в Източна Европа след падането на Берлинската стена, разказа Бруно Жорж Давид.

„Откриването на тази изложба ме прави особено щастлив. Не показва всички произведения, които съм създал, но се опитвам да събера различни периоди, разнообразни техники и инсталации, така че да привлека вниманието на публиката върху съвременния живот“, заяви творецът.

В Ловеч го е довел интересът да види езиковата гимназия, тъй като той в момента работи в такава в София.

„Нарекохме изложбата „Хоризонти“, защо

Участниците в международния пленер по живопис „Мистика и реалност“ представиха творбите си в художествената галерия „Проф. Илия Петров“ в Разград. Творческият форум, организиран от Разградската галерия с подкрепата на общината за единадесети пореден път събра художници от страната и чужбина в местността „Пчелина“ край лудогорския град. В пленера тази година участваха осем автори от България и двама от Румъния. Те създадоха по две картини, които днес подредиха в обща изложба.

Зам.-кметът Елка Неделчева поздрави участниците за творбите, нарисувани по време на артсъбитието. „Убедена съм, че нашето прекрасно Лудогорие ви е впечатлило, заредило ви е с енергия, намерили сте вдъхновение в нашия край и това личи по създаденото от вас. Искрено ви благодарим, че творбите ще станат част от фонда на галерията и нашите съграждани ще имат възможност да се докоснат до вашия прекрасен вътреше

Държавна опера Варна представи „Летящият холандец“ на Вагнер на сцената на Летен оперен сезон „Сцена на вековете“ във Велико Търново.

В спектакъла взеха участие солисти, хор и оркестър, както и Варненска детско-юношеска опера при Център за подкрепа за личностно развитие – Общински детски комплекс – Варна.

Оперната постановка бе под режисурата на Вера Немирова, а диригенти на оркестъра и хора бяха съответно Светослав Борисов и Теодора Георгиева. Главните роли изпълниха Деян Вачков, Линка Стоянова, Валерий Георгиев, Гео Чобанов, Силвия Ангелова и Артьом Арутюнов. 

Публиката, сред която имаше много чуждестранни гости, оцени високо представената на сцената на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ постановка с бурни аплодисменти и ставане на крака.

Това беше поредното заглавие от афиша на Летен

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
Филмът „Силна вода“ открива този петък, 20 септември, есенното издание на фестивала за българско класическо кино „24 през 2024“. Вечерта в кино „Одео ...
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
Изложба със заглавие „Първите“ беше открита в Художествената галерия в Силистра. Тя е с творби от фонда на галерията, дело на художници, поставили началото на изобрази ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сграда на Безистена, вече като културно-информационен център. Изложба с „говорещи” картини н ...
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Публиката изпълни до краен предел зала „България“ в четвъртък вечер, за откриването на новия сезон на Софийската филхармония. С продължителни аплодисменти и викове &bd ...
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно. Това к ...
Тишината има собствен звук, казва художникът Стефан Качаков с новата си изложба
Изложба с 33 акварелни платна, повечето нови и непоказвани до момента подреди художникът Стефан Качаков в Ямбол. Експозицията е озаглавена „Тишина“ и показва красотата ...
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
Дванадесетте български творци, които ще заминат догодина за Париж по програмата „Сите-де-з-ар“ бяха обявени тази вечер с изложба в Съюза на българските художници на ул. ...
Тикер в 01:00 ч.
Девета поредна година Ямбол празнува възраждането на символичната за града сград ...
Начало Авансцена
2854
Авансцена

Пианистка с български корени от Кувейт изпълни творби на Панчо Владигеров в концерт от цикъла "Млади звезди на пианото"

Пианистката с български корени Люлюа Ал Шамлан - родена в Кувейт и с богат концертен опит в Европа, САЩ, Узбекистан, Азербайджан и Близкия изток, изпълни вчера в Полския институт в София творби на Панчо Владигеров, Франц Шуберт, София Губайдулина и Сергей Рахманинов.Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано Екстраваганца“.

| 18 Юни 2024, 13:31 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Пианистка с български корени от Кувейт изпълни творби на Панчо Владигеров в концерт от цикъла
Пианистка с български корени от Кувейт изпълни творби на Панчо Владигеров в концерт от цикъла "Млади звезди на пианото"
Снимка © Пепа Витанова / БТА

Пианистката с български корени Люлюа Ал Шамлан - родена в Кувейт и с богат концертен опит в Европа, САЩ, Узбекистан, Азербайджан и Близкия изток, изпълни вчера в Полския институт в София творби на Панчо Владигеров, Франц Шуберт, София Губайдулина и Сергей Рахманинов.

Концертът е част от цикъла „Млади звезди на пианото“, иницииран от изтъкнатия български пианист проф. Людмил Ангелов в рамките на организирания от него фестивал „Пиано Екстраваганца“.          

Ставам рано и знам, че отивам на работа, ще правя дадена роля, в добро настроение съм, ще видя този и онзи… Истинска радост е. Животът на актьора е в театъра. Без него артистът е загинал. Думите са на големия български актьор Васил Попов. Днес се навършват 90 години от рождението му.

Той е роден на 25 юни 1934 г. в София. От малък иска да стане актьор. По-късно, заедно с приятеля си Димитър Манчев, се записват в детската театрална школа, в профсъюзния дом „Георги Димитров“ към Министерството на транспорта. „Миризмата на лепило, с която ни лепяха мустаците или брадите, още от ученическите години, ме плени“, казва актьорът през 2008 г. През 1958 г. завършва Висшия институт за театрално изкуство (ВИТИЗ) (дн. Национална академия за театрално и филмово изкуство, НАТФИЗ) – специалност „Актьорско майсторство“, в класа на проф. Кръстю Мирски

Концерт на клавирното дуо Аглика Генова и Любен Димитров сложи началото на петнадесетото издание на музикалния фестивал „Дни на класиката“ в Балчик. 

На откритата сцена пред информационния център „Мелницата“ за първи път бе представен новият малък роял, който Общината закупи наскоро след мащабна дарителска кампания, която започна през 2017 г.  

Инструменталистите предложиха програма с произведения на четирима композитори. Те изпълниха сюитата от Едвард Григ „Пер Гинт“, "Шест пиеси опус 11" от Сергей Рахманинов, "Шест антични епиграфа" от Клод Дебюси и "Испанска рапсодия" от Морис Равел. 

„Програмата ни е за всекиго по нещо, но най-вече искахме да представим този прекрасен нов инструмент в пълния му блясък“, казаха музикантите. 

Петнадесетото издание на „Дни на класиката“ в Балчик ще продължи до 28 юли и в него на фокус е клавирната музи

Световноизвестната певица от албански произход Биби Рекса беше звездата на първата вечер от фестивала „Съни Хил“ (Sunny Hill Festival), съобщи вестник „Коха диторе“. Фестивалът се провежда в село Бърница е Пощме (Долна Бърница) близо до косовската столица Прищина и ще продължи до 28 юли.

Биби Рекса, чието име на албански е Блета (Бебе) Реджа, е известна с хитовете си "Meant to Be", "I`m a Mess" и "In the Name of Love". Тя излезе на сцената на фестивала в 23 ч. местно време. Това беше и първият път, в който тя излиза пред косовска публика.

Тя поздрави публиката на албански с думите „Аз съм Бебе Реджа и съм много щастлива, че съм в Косово за първи път“. Тя допълни, че баща е албанец от Дибра (Дебър) и че във вените тече „една кръв“ с тази на публиката.

В два часа местно време на сцената се качи известният диджей Блек

Варненската галерия „Папийон“ представя изложба живопис на Ганчо Карабаджаков, озаглавена „Фрагменти“. Тя може да бъде разгледана до 2 юли. 

По думите на галеристката Виктория Митева, Карабаджаков е определян като един от най-добрите фигурални живописци у нас и е от художниците, оставящи трайна следа във времето. Съхраняването на паметта за такива творци е една от мисиите на галерията ни, посочи още тя.

В експозицията са показани творби от няколко колекции от различни периоди. Подреждайки отделните „Фрагменти“ ще се потопим в сладкодумните притчи на художника, каза Митева. По думите й опирайки се на традициите на иконописта, картините на автора имат силно емоционално въздействие и предизвикват усмивки и радост чрез персонажите, изобразени в тях. Те живеят в паралелен свят, който не се променя и в който всичко следва своя естествен ход. Героите са поставени в конкр

Близо 50 заглавия – театрални спектакли, танцови пърформанси и концерти, ще има по време на годишната среща на IETM в София, съобщават организаторите. Те ще бъдат представени в „Топлоцентрала“, както и на сцените-партньори на събитието, сред които Yalta Art Room, Народен театър Иван Вазов, I AM Studio, „Дерида“ и сетивен театър „Портал“.

По време на събитието посетителите ще имат възможност да се запознаят с различни панели и дискусии, ориентирани към артистичната общност, както и да се включат в специалната туристическа обиколка, която представя независимите сцени в града. Гид в артистичната обиколка ще бъде Стефан Прохоров – председател на Асоциацията за свободен театър.

На 12 юни „Топлоцентрала“ е събитието Re(W)rite. Можем ли да разширим гра

Люлюа Ал Шамлан е възпитаник на майсторския клас на маестро Людмил Ангелов в Нов български университет. Проф. Ангелов лично представи момичето на публиката в Полския институт, сред която беше и майката на Люлюя, която е българка.

22-годишната пианистка изпълни т.нар. „неизсвирима“ творба на Шуберт – Фантазия „Странникът“, в която, според музикални критици,  композиторът достига революционни за първата половина на 19 век звукови хоризонти в клавирната техника, като в някои отношения отива по-далеч и от инструменталните търсения на Бетовен.  

Общо 430 малки графики на 143 артисти от 38 страни по целия свят показаха в казанлъшката Художествена галерия в рамките на 12-ото издание на международната изложба Минипринт – Казанлък. Изложбата откриха организаторът на форума Петър Бояджиев и директорът на културния институт д-р Пламен Петров, а поздрав към присъстващите отправи заместник-кметът Даниела Коева. 

Д-р Петров подчерта, че събитието ежегодно привлича творби на визуални артисти от цял свят, работещи в полето на класическата и съвременна графика, което го прави едно от най-значимите в художествения живот на града. 

Петър Бояджиев благодари за съдействието на Община Казанлък и на екипа на Художествената галерия. Той напомни, че за 12-те си издания Минипринт има показани над 4200 оригинални графики на повече от 550 артисти от над 55 държави. Наградени са повече от 80 творци от над 30 страни по целия

Американският изпълнител Шабузи оглави класацията на "Билборд" за сингли с A Bar Song (Tipsy), съобщи сайтът на изданието. 

Певецът, който е на 29 години, се върна на върха на чарта, където стъпи за първи път преди две седмици.

Сингълът A Bar Song (Tipsy) е включен в албума Where I`ve Been, Isn`t Where I`m Going на Шабузи, който комбинира хип-хоп, кънтри, рок и американа. Той излезе на пазара в края на месец май. 

Втората позиция в класацията е за Пост Малоун и Морган Уолън с I Had Some Help. Те се изкачват едно място спрямо изминалата седмица. 

Трети е Кендрик Ламар със сингъла Not Like Us, който слезе от върха, където беше преди седем дни. Той дебютира с хита в класацията на "Билборд" преди десет седмици.

Томи Ричман с Million Dollar Baby е на четвърто място в п

Френският художник Бруно Жорж Давид подреди изложба „Хоризонти“ със 101 творби в Художествена галерия „Проф. Теофан Сокеров“ в Ловеч. 

Представените творби в експозицията са от различни периоди в неговия живот - от основополагащия му период във Франция, в Прованс, Бретан и в региона на Париж, а след това и в периода, белязан от дългогодишни пътувания по света, особено в Източна Европа след падането на Берлинската стена, разказа Бруно Жорж Давид.

„Откриването на тази изложба ме прави особено щастлив. Не показва всички произведения, които съм създал, но се опитвам да събера различни периоди, разнообразни техники и инсталации, така че да привлека вниманието на публиката върху съвременния живот“, заяви творецът.

В Ловеч го е довел интересът да види езиковата гимназия, тъй като той в момента работи в такава в София.

„Нарекохме изложбата „Хоризонти“, защо

Участниците в международния пленер по живопис „Мистика и реалност“ представиха творбите си в художествената галерия „Проф. Илия Петров“ в Разград. Творческият форум, организиран от Разградската галерия с подкрепата на общината за единадесети пореден път събра художници от страната и чужбина в местността „Пчелина“ край лудогорския град. В пленера тази година участваха осем автори от България и двама от Румъния. Те създадоха по две картини, които днес подредиха в обща изложба.

Зам.-кметът Елка Неделчева поздрави участниците за творбите, нарисувани по време на артсъбитието. „Убедена съм, че нашето прекрасно Лудогорие ви е впечатлило, заредило ви е с енергия, намерили сте вдъхновение в нашия край и това личи по създаденото от вас. Искрено ви благодарим, че творбите ще станат част от фонда на галерията и нашите съграждани ще имат възможност да се докоснат до вашия прекрасен вътреше

Държавна опера Варна представи „Летящият холандец“ на Вагнер на сцената на Летен оперен сезон „Сцена на вековете“ във Велико Търново.

В спектакъла взеха участие солисти, хор и оркестър, както и Варненска детско-юношеска опера при Център за подкрепа за личностно развитие – Общински детски комплекс – Варна.

Оперната постановка бе под режисурата на Вера Немирова, а диригенти на оркестъра и хора бяха съответно Светослав Борисов и Теодора Георгиева. Главните роли изпълниха Деян Вачков, Линка Стоянова, Валерий Георгиев, Гео Чобанов, Силвия Ангелова и Артьом Арутюнов. 

Публиката, сред която имаше много чуждестранни гости, оцени високо представената на сцената на Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ постановка с бурни аплодисменти и ставане на крака.

Това беше поредното заглавие от афиша на Летен

Полският институт е традиционен домакин на млади изпълнители на пиано от Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и от музикалните училища в страната. Техни концерти – индивидуални или сборни, се организират поне два пъти месечно.

Люлюа Ал Шамлан от ранна възраст е лауреат на различни конкурси. Завършва през 2019 г. средното си образование в едно от четирите специализирани музикални училища във Великобритания. Продължава обучението си в Консерваторията Manhattan School of Music в Ню Йорк, където от септември 2023 г. следва в магистърската програма по музика и класическо пиано. Тя е лауреат на наградата Roy M. Rubinstein, която се връчва на пианистка с изключителни изпълнения на пиано. Младата пианистка е работила с Националния симфоничен оркестър на Узбекистан и с Катарската филхармония в Доха, Катар. В Кувейт Люлюа получава наградата Young Talent Award на the Arab Woman Awards. Тя е представена и в книгата Those Who inspire Kuwait, създадена със съдействието на ЮНЕСКО.  

Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
Съюзът на българските художници обяви дванадесетте творци, които заминават за Париж през 2025 година
„Силна вода“ открива есенното издание на кинофестивала „24 през 2024“
В Силистра откриха изложба с творби на художници, поставили началото на изобразителното изкуство в града
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Септември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Авансцена
С концерт и изложби ямболският Безистен отбеляза девет години от преобразуването си в културно-информационен център
Под прожектора
Продължителни аплодисменти и викове „Браво“ за Готие Капюсон и Аугустин Хаделих
Авансцена
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, каза Инка Шубе
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.